RSS

אימון לשם מה?

10 מאי
אימון לשם מה?

כדי להשתחרר מהמגבלות שלנו

ScreenHunter_535 May. 10 12.15.jpg

בעידן בו המשאב בעל הערך הרב ביותר הוא כבר לא הדלק אלא המידע הרב (המצטבר בכמויות אדירות ולרובו עדיין לא נמצא שימוש) – BIG DATA, בו התבונה המלאכותית – AI היא בחזית הפיתוח, בעידן בו האינטרנט של הדברים – IOT, מתקיים בהווה, הרכב העצמאי, אם על הקרקע או בשמיים, הוא עניין של עוד מעט, עדיין המוח האנושי, בחלקו הגדול מהווה אחת החידות הגדולות למדע.

ככל שהידע ברפואה, במדעי המוח והביולוגיה הולך וגדל ומגלים גילויים חדשים מדי יום, מוחינו מסתיר ומתעתע.

ההתנהגות החברתית, בשנים האחרונות מעלה שאלות קשות. כיצד קורה שככל שיש יותר ידע, אנשים, בהכללה, פחות מאפשרים לעצמם להיות מודעים למגבלות האנושיות וקשה להם יותר לקבלן הן אצל הזולת והן אצל עצמם. פחות מודעים לצרכיו של הזולת, לצורך בהתחשבות, סובלנות, שוויון.

למרות תרחישים נוראיים בעבר הקרוב וההיסטוריה הרחוקה והעגומה, למרות השיתוף הרב בידע, בהתפתחות התקשורת, במושג "חכמת ההמונים", ההתנהגות של הרוב "מתקדמת" ונעה לכיוונים של קיצוניות,של חוסר התחשבות, ניכור, אדישות, של התבדלות ובמידה רבה, פולחנים, מיסטיקה ואמונות טפלות.

די להביט במה שמתרחש "בשכונה" שלנו במזרח התיכון כמו גם במדינות שנחשבות "שכונות יוקרה" כמו ארה"ב, הולנד, צרפת, או להבדיל, רוסיה וטורקיה. צמיחת קבוצות חברתיות או פוליטיות בעלות אוריינטציה קיצונית מבוססת על אמונות דתיות, גזעניות ואלימות הופכות במקומות רבים תופעה רבת היקף. קבוצות מהסוג הזה מתרחבות ומשפיעות על המרקם החברתי. במקומות כמו מדינות סקנדינביה המאופיינות בחברות סובלניות, חל גידול בתופעות אלימות של חוסר סובלנות לזרים, לשונים.

אין בעיה לראות מטוסים טסים ולוקחים אותנו לקצווי תבל, לוויינים, ווייז, מובילאיי, אפשר להבין כיצד צוללת (כלי טכנולוגי אופנתי) בנויה פלדה כבדה, יכולה לצוף, לצלול ושוב לעלות על פני המים. אפשר לראות, למרות שלא פשוט להבין, איך מושתלים אברים בגוף האדם ואיך משכפלים בעלי חיים ועדיין, חלק גדול מאוד מאותה אוכלוסיה שטסה, צוללת, חווה את התקדמות הרפואה והמדע על גופם ובזכות אלו נהנית מחיים ארוכים ובריאים יחסית, אותה אוכלוסייה גדולה ממש, בכל העולם, לא מוכנה שיבלבלו לה את האמונות עם עובדות. אותה אוכלוסייה משתמשת בטלפון החכם, הביטוי האולטימטיבי של החיים בעידן הידע והמדע, גם על מנת להמשיך ולהנציח ולהפרות את אותן האמונות.

המוח האנושי הוא חידה מרתקת. המוח שהוא עדיין בחלקו, קרקע בתולה למדע. אמנם יש התקדמות עצומה וניתן לראות באמצעי הדמייה פעילות חשמלית וכימית, לדעת, אילו חלקים פעילים, מתי ומה תפקידם במידה רבה, אולם היכולות, מסתבר לא ניתנות לשיעור ומדי יום מגלים מחקרים חדשים תופעות חדשות ומפתיעות.

למרות שהידע המצוי בידינו הוא עדיין מוגבל. הבחירה כיצד לנצל את הידע הזה היא בידינו.

Cogito ergo sum – "אני חושב משמע אני קיים" (רנה דקארט)- לא מספיק, כפי שטען הפילוסוף הידוע, להסתמך רק על החושים. עלינו להפעיל את המחשבה על מנת לאפשר בחירה.

אפשרות הבחירה המושכלת של תגובה למצב נתון היא זו שעושה אותנו בני אנוש.

אפשרות הבחירה של אופן השימוש בכלי המופלא שיש לנו בקדקוד היא המהות של חיינו.

ההזדמנויות להתפתח, ללמוד, לחקור, להיטיב עם עצמינו, הסביבה, העולם נמצאות במחיצתנו. צריכים רק להיטיב ולהביט, לזהות ולנצל אותם. המציאות ממתינה לתגובה שלנו.

ScreenHunter_534 May. 10 12.13.jpg

איננו שבויים של המגבלות שלנו. עלינו רק להתייחס אליהן כאתגר שיכולים לו. מחשבה בהחלט חשובה אבל המעשה יותר.

כדי לרכוש תגובות רצויות לך, התקשר

©רונן טופל – מאמן אישי/מנטור לקריירה ועסקיםhttp://www.consult-top.com

 
 

תגים: , , ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: