RSS

שמיעה, הקשבה או שיחות פנימיות?

05 מרץ
שמיעה, הקשבה או שיחות פנימיות?
conversation

Credit

שמיעה: קְלִיטַת צלילים באמצעות האוזניים.

קשב (הקשבה): קֶשֶב או תשומת לב הוא היכולת להתמקד באופן מתמשך בגירוי מסוים או פעילות מסוימת. זהו תהליך הכרתי, במסגרתו מידע  המגיע לתודעת האדם דרך חושיו השונים ממוין.

טבלת השוואה

בסיס השואה

שמיעה קשב

הגדרה/פירוש

קְלִיטַת צלילים באמצעות האוזניים

קֶשֶב או תשומת לב הוא היכולת להתמקד באופן מתמשך בגירוי מסוים או פעילות מסוימת. זהו תהליך הכרתי, במסגרתו מידע  המגיע לתודעת האדם דרך חושיו השונים ממוין

מה זה?

יכולת / כושר

מיומנות

טבע / מאפיין

ראשוני ומתמשך

משני וזמני

תפקוד

פיזיולוגי

פסיכולוגי

כולל

קבלת מסרים באמצעות האוזניים

פירוש המסרים המתקבלים באמצעות האוזניים

תהליך

גופני סביל (פסיבי) שכלי פעיל (אקטיבי)

רמה

תת-מודעת

מודעת

חושים מעורבים

שמיעה בלבד

חושים רבים

שימוש

אין צורך במודעות, אין שליטה על הצלילים ועל מה ששומעים

עלינו להיות מודעים על מנת לרכוש ידע ולקבל מידע.

ריכוז

לא נדרש

נדרש

על פי ההגדרות והטבלה הנ"ל ניתן לראות את ההבדלים המהותיים בין שמיעה להקשבה.

listening

שמיעה היא פעולה פסיבית שלא דורשת ריכוז ולרוב עוברת על ידינו ללא השפעה רבה. יש כמובן צלילים אשר נטמעים בתת מודע ומפעילים אצלנו מתגים שכבר נצרבו כמו בכי של תינוק או "צבע אדום" אצל מי שחי באזור הסכנה. כך גם רעש הרכבת אצל מי שגר ע"י מסילה, רק הפוך. תת המודע מתעלם מהרעש. כמו שמספר ויקטור פרנקל בספרו "אדם מחפש משמעות" על היכולת לישון במצבים של שמיעת צלילים נוראיים.

הקשבה לעומת זאת, דורשת מאמץ, ריכוז והפעלת חושים נוספים. כשאנחנו מקשיבים עלינו להבדיל בין הדגשים בצלילים, בגון, במהירות, בגובה. במקרה של הקשבה לדיבור של מי שנמצא מול עיננו, גם דמותו,שפת גופו והתנהגותו משפיעים על ההקשבה.

ההקשבה מעוררת רגשות ותחושות. כאשר אנחנו קשובים אנו מפרשים צלילים. יש צלילים מפחידים, יש משמחים, יש הגורמים לנו לפחד, מתח, עצב ושמחה. כך גם בהקשבה למילים. רצף מסוים של מילים שנשמעים לאנשים שונים יכולה לעורר אצל כל אחד מהם תחושות ורגשות שונים. כל אחד מקשיב לאותן מילים עם המטען שהוא מביא איתו. כפי שכל אחד מפרש תמונה בצורה שונה. בהקשבה אנו מפעילים לא רק את האוזניים אלא, כאמור, חושים נוספים ופעמים רבות רגשות.

הקשבה אמיתית לדברים של מי שאנו מקשיבים לו, במקרה של שיחה, צריכה להיעשות בהמעטה עד כמה שאפשר, של ערוב רגשותיו של המקשיב.

עלינו להקשיב הקשבה אמפתיתההרגל החמישי בספרו המעולה של ס. קובי "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד") ללא שיפוטיות ותוך ריכוז, בלי לערב עד כמה שניתן, מחשבה על "מה אני הייתי עושה במקומך" ובוודאי בלי להגיב בצורה זו. הקשבה כזאת דורשת אימון, תרגול ולא באה בקלות. לא פשוט לשלוט על הדחפים הטבעיים של ערוב רגשות וזיכרונות ששיחה כזו עשויה לעורר בנו.

הקשבה אמפתית טובה לא רק לזולת, אלא גם לעצמינו.

טוב לנהל שיחות כאלו עם מי שהכי קרוב לנו, "אני". עלינו לתרגל שיחות פנימיות עם עצמנו תוך חשיבה חיובית, כך אפשר להעצים את היכולת להגשים חלומות וגם מטרות קצרות תווך. אם במקום לעמוד מול הראי ולהגיד לעצמנו כמה הבטן שלנו מכוערת או מגעילה, נגיד לעצמינו שהיא גדולה ממה שהיינו רוצים או איך היינו רוצים שתראה, "פחות עגולה" או "לא כל כך בולטת", התוצאות יהיו משביעות רצון יותר ומהירות יותר. יש אין ספור מקורות במקומות שונים באינטרנט כולל YOUTUBE על תרגילים של שיחה עם עצמינו מול המראה.

המוח שלנו לא מבדיל בין דמיון למציאות. אנחנו מסוגלים ליצור תמונה דמיונית שבמודעות שלנו יכולה להיות מאוד מציאותית. כמו במקרה של אנשים עם הפרעות אכילה לגבי תפיסת גודל הגוף שלהם, או למשל בדמיון מוטורי, כך אפשר לדמיין תנועה מסוימת וההשפעה במוח דומה לאותה תנועה במציאות. אם ננהל את השיחות הללו (רצוי בשקט ובלי קהל ) נוכל ליצור מציאות שמקורה בדמיון.

בנוסף מסתבר שיש כפי הנראה, גם חשיבות לאיך אנו מנהלים את השיחות הללו עם עצמינו. באילו מילים אנו משתמשים ובאיזה אופן. לא מספיק לדבר בצורה חיובית ואוהדת, שימוש במילים ספציפיות הוא משמעותי ביותר.

מחקר שניהל פרופ' איתן קרוס מאוניברסיטת מישיגאן, מראה שאם נמנע משימוש במילה "אני" כאשר אנו מנהלים את השיחה הפנימית העצמית ובמקומה נשתמש בגוף שני תוך שימוש בשמנו, ההשפעה היא רבה וניתן לקבל תוצאות טובות יותר. למשל במקום להגיד לעצמינו בעת מעשה שטות "אני אידיוט" שעלולה להביא לרגשות ותחושות שלילים ומחלישים, נאמר "רונן, אתה אידיוט". ההשפעה תהיה הפוכה. התופעה מדמה שיחה עם מישהו אחר בעודנו מקשיבים לה בעניין ותשומת לב. יש דוגמאות של ניסויים ואנשים משפיעים המשתמשים בשיטה הזו בבואם לעשות שינוי בחייהם וסביבתם כפי שניתן ללמוד בקישורים הנ"ל.

לכלים נוספים לניהול הקשבה, שינויים והגשמת מטרות:

http://www.consult-top.com

©רונן טופל – מאמן אישי/מנטור לקריירה ועסקים

 
השארת תגובה

פורסם ע"י ב- מרץ 5, 2017 ב- אימון אישי

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: