RSS

כתבו על זה בעיתון?

07 פבר
כתבו על זה בעיתון?

היה כתוב בעיתון שחכם סיני פעם אמר ששמע ברדיו, וראה בטלוויזיה שפלוני סיפר שקרא שרב חשוב וידוע פעם ציין שחז"ל אמרו.

בעידן ה- Big Data – הפכנו שבויים למידע. לאחרונה רווח המונח "Fake News" בו עושים שימוש לרוב על מנת להשפיע על ההמון לטובת אינטרסים כאלה ואחרים.

אבל התופעה, בימינו רק מתעצמת בעקבות הזמינות וכמות המידע המועבר באין סוף ערוצים. למעשה במידה יותר מצומצמת ולא פחות מתוחכמת, אלא אפילו יותר, המניפולציה של המידע קיימת כפי שקורה מאז ומתמיד. הדוגמאות הבולטות ביותר הינם כתבי ואמרי הקודש של כל הדתות.

ההיסטוריה היא הדוגמה הקלסית. מה היא עובדה היסטורית? תלוי את מי אתה שואל. מאיזה צד של המפה הגאוגרפית הנך, או מאיזה צד פוליטי, דתי, מעמד כלכלי, מנצח או מפסיד. כל אחד רואה את ה"עובדה" ההיסטורית מהצד שלו. כל אחד ימצא הוכחות וראיות שיוכיחו שהאמת היא שלו, יגבה אותה בממצאים ומחקרים.

אולם איננו צריכים להרחיק ולדבר על דבר גדול כמו היסטוריה. מספיק לבדוק כל תקרית בכביש. ויכוח בעבודה או מו"מ עם רוכל בשוק. העובדות נראות שונות מכל צד של המטבע או הכביש.

העובדות אם כך, אינן חד משמעיות. העובדה או האמת והצדק תלויים בנקודת המבט של המתבונן.

נקודת המבט של המתבונן מושפעת לא רק ממקומו הפיזי, אלא גם מהרקע שלו. ערכים, מוסר, אמונות, דת, מסורת, חינוך, מצב רוחו ועוד. גורם לא מבוטל הוא גם הזמן.

אם כך. הפרשנות שלנו לכל מקרה שקורה לנו או מולנו במהלך חיינו נתונה בידינו.

"הדברים כשלעצמם אינם טובים או רעים. הכל תלוי באופן שעליהם אנו חושבים." (שקספיר, המלט מערכה 2, תמונה 2).

על המחשבה אנחנו בהחלט יכולים לשלוט. למעשה, עלינו לשלוט ולכוון את צורת המחשבה שלנו. לנתח אירועים, תחושות, מצבים ולנהל את התגובות שלנו בהתאם כך שהחיים יהיו לנו ולסובבים אותנו נעימים ומועילים יותר.

נא להכיר את אפר"ת. אירוע, פרשנות, רגש, תגובה.

דוגמאות לאירועים טריביאליים אבל מציאותי וחומר למחשבה:

  1.  עומד/ת בתור לסופר. מי שלפניך משאיר עגלה עם 2-3 מוצרים מודיע שהוא כבר חוזר ואחרי כ-15 דקות מגיע עם עגלה נוספת עמוסה בדיוק כשעמדת/ה להתחיל להניח את הקניות שלך על הסרט הנע.

מה הפרשנות שלך לאירוע? איזו הנחות הנך מניח/ה על מי שיצר אותו? האם את/ה בטוח/ה במניעים שלו?

איזה רגש עולה בך? האם היה שונה אם היתה סיבה מוצדקת להתנהגות? האם רגש של כעס, עצבים, היה משנה את המצב? מועיל במשהו? גורם לסיפוק?

  1. הילד לא קם בבוקר בזמן ומעכב את תחילת היום לכל הבית. (מוכר?) כולם בלחץ. התלבשות, ארוחת בוקר, הכנת כריכים וכ'. – פרשנות לאירוע –  מנעד האפשרויות רחב ביותר ותלוי סובייקטיבית בכל מי שמושפע ממנו. הרגש? החל מלחץ מובלע ועד התרגזות זועמת וצועקת כתגובה. אבל, מה היא תגובה הולמת שתועיל למצב? בלי להזיק, בעיקר לעצמינו, אבל גם לסביבה?

אירועים מתרחשים כל הזמן. איכות חיינו תלויה בעיקר בפרשנות שלנו לאירועים ולתגובות שלנו כלפיהם. אם נשכיל להגיב בהתאם לערכים, אמונות והמחשבות החיוביות שלנו, נזכה ליותר שלוות נפש ורוגע ובהמשך לכך ניטיב עם עצמנו.

אירועים שאנו חווים או עדים להם, מעוררים אצלנו רגש. אם נעצור רגע ולא נסחף לתגובה "שלופה מהמותן", נוכל לפרש אותה באופן שקול ובהמשך להגיב בהתאם.

screenhunter_31-feb-07-19-11

כמו כל תהליך של שינוי, אם נתרגל, נתרגל והפרשנות והתגובה יהפכו להרגל מבורך.

כפי שאפשר לראות מהאיור, כאשר חושבים בצורה חיובית, הדברים נראים הרבה יותר נוחים ולא רק בלונדון.

אם כך, אפשר ליישם את מודל אפר"ת גם בהתנהלות היומיומית כאשר אנחנו רוצים או מרגישים צורך לפרש ולהגיב לאירוע, התרחשות, מידע או תגובה של מישהו.

לאימוץ הרגלים מקלים על החיים התקשרו אלי: http://www.consult-top.com

©רונן טופל – מאמן אישי/מנטור לקריירה ועסקים.

 
השארת תגובה

פורסם ע"י ב- פברואר 7, 2017 ב- Uncategorized

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: